Zhodnocení sezóny 2023

Do roku 2023 jsme vstoupili s takovým počtem hráčů, že obsazujeme dvě kategorie: U13 a U16. Zimní tréninky v tělocvičně probíhaly odděleně. V tělocvičně Modré školy se scházíme od 16.30 na tréninky žáků a nováčků, máme trénink do 18.00. V rámci tohoto tréninku se věnujeme základům herních dovedností a připravujeme tady nejen žáky, ale i začínající kadety. Od 18.00 máme hodinovou pauzu, kterou trávíme na schodech. V tomto čase vyřizujeme nutnou administrativu atp. Průběžně se scházejí kadeti a dospělí. Vysvětlujeme průběh tréninku a popisujeme nácvik dovedností, kterým se budeme věnovat. Na schodišti probíhá i rozcvička. Tím ušetříme drahý čas v tělocvičně a vlastní program pak začíná už rozhazováním. Díky rozvojové podpoře od Joudrs jsme dostali bezplatně jednu odpolední hodinu týdně v jejich tělocvičně. Je to malá tělocvična se síťovým tunelem, kde je možno pálit a nadhazovat do zdi. Využíváme ji na trénink nadhozů, scházíme se tam v malém počtu, protože ostatní se tam nedostanou ze školy.

Zimní sezónu jsme zakončili soustředěním na chalupě v Krkonoších, v mizerném počasí jsme byli na výšlapu, ale také jsme trénovali základní dovednosti v jedné z prázdných místností.

Uspořádali jsme brigádu na hřišti, kdy jsme plochu upravili vertikutátorem, odpracovali jsme tam v průběhu víkendu cca 90 člověkohodin. Pravidelných tréninků jsme se nevzdali ani o prázdninách, scházeli jsme se ve čtvrtek bez ohledu na věkové rozdíly.

V září jsme se zúčastnili pravidelného odpoledne, kde DDM JM představuje svoje kroužky a i díky této akci se k nám připojilo několik nováčků. Někteří z nich se nejen zapojili do tréninků, ale dostali příležitost i v závěrečných kolech soutěže žáků.

Od začátku listopadu jsme začali opět trénovat v tělocvičně ve stejném režimu, jako na jaře.

U13 – Žáci

V kategorii U13 může do hry nastoupit i jeden čtrnáctiletý hráč (značený jako „R-1”), pokud hraje první sezónu. Zároveň mohou hrát i dívky, ovšem maximálně čtyři. Na standardní soupisce jsme měli cca 15 regulérních hráčů a 6 hráčů R-1. Kvůli různým absencím jsme měli problémy některé zápasy odehrát.

Turnaj v Lobkovicích byl kvůli počasí bez náhrady zrušen, na turnaji v Plzni jsme skončili 6. ze 6, v Příbrami 5. ze 6, a v Sedlčanech 5. z 5. Turnaj v Sezimově Ústí byl rozepsán do prázdninového termínu, takže se nepřihlásil dostatečný počet týmů a turnaj se do soutěže nezapočítával. Po dohodě s vedením naší divize jsme se v Sezimově Ústí sjeli ve třech – domácí Hroši, Pegas Sedlčany a my – a odehráli jsme sérii přátelských utkání 2x každý s každým.

Celou sezónu jsme zaměřili na to, aby se naši mladí hráči seznámili se hrou, zvykli si na zápasové zatížení a objevili radost z podařeného zákroku v obraně i v útoku. Vzhledem k tomu, že do kádru zařazujeme i úplné nováčky a hráče, kteří by věkově spadali do mladších kategorií, pomáhají nám zápasy ilustrovat důležitost jednotlivých drilů v tréninku.

Do závěrečné části sezóny jsme se kvalifikovali na turnaj o umístění z 5. místa v divizi.

Bližší informace o soutěži liga žáků 2023 jsou k dispozici na softball.cz.

Finálový turnaj

Skupina o 5.-10. místo, Lobkovice 30.9.-1.10.

Do turnaje jsme nastoupili s několika úplnými nováčky, takže rozdíl v projevu mezi našimi hráči a zkušenými hráči Joudrs byl obrovský a rozdílovému výsledku se nelze divit. Vyrovnanější zápas jsme odehráli s Lobkovicemi, ale i tady jsme odešli poraženi. Vítězstvím v nedělním zápase proti Amasoma Příbram jsme si zajistili 5. místo v turnaji a 9. pozici z 11 hodnocených (resp. 12 přihlášených) v konečném pořadí ligy žáků.

Viz zpráva o turnaji na softball.cz a konečná tabulka ligy žáků 2023.

U16 – Kadeti

V kategorii U16 jsme měli na soupisce cca 16 hráčů a do turnajů jsme přibírali i zkušenější a vyzrálejší hráče z kategorie U13. Odehráli jsme všech pět turnajů a ve výkonnosti jsme zaznamenali výrazný vzestup. Zápasy jsou většinou lepší, než výsledky. V celé soutěži jsou tři týmy, se kterými se nemůžeme měřit. Jejich hráči hrají většinou od 8-10 let, mají zázemí kvalitního hřiště a jejich mužské týmy účinkují v extralize. Oproti tomu členskou základnou a trenérským zajištěním převyšujeme Lobkovice, které po dvou turnajích na další účast v lize kadetů rezignovaly. V naší výkonnostní kategorii jsou tak naším nejvážnějším soupeřem hráči Slavia Plzeň, kteří nad námi sice zatím pokaždé zvítězili, ale daří se nám s nimi hrát zápasy čím dál vyrovnanější.

V sestavě kadetského týmu máme hráče, kteří s námi trénují už déle než rok. Naším cílem je dosáhnout toho, abychom proti každému, tedy i proti soupeřům z velké trojky dokázali:

V útoku:

 • získat body v každém inningu, nebo alespoň
 • získat aspoň nějaké body, nebo alespoň
 • dostat se na mety, nebo alespoň
 • nebýt strike-out, nebo alespoň
 • nebýt strike-out-looking
 • využít chyb soupeře (WP, PB, …)

V obraně:

 • udělat tři auty v každém inningu, nebo alespoň
 • udělat nějaké auty, nebo alespoň
 • správně se pohybovat po hřišti (záběhy atp.)
 • učit se hru na jednotlivých postech
 • nedělat chyby

Do závěrečné části sezóny jsme se kvalifikovali na turnaj o umístění z 5. místa v divizi.

Bližší informace o soutěži liga kadetů 2023 jsou k dispozici na softball.cz.

Finálový turnaj

Skupina o 10.-16. místo, 7.-8.10. na Joudrs Praha

V turnaji jsme narazili na týmy, se kterými jsme se ještě nesetkali. Jasně jsme prohráli s pozdějším vítězem turnaje, týmem Sever Brno, který se do boje o umístění na 10. místě dostal spíš nešťastnou shodou náhod. Jejich herní projev vysoce převyšoval úroveň ostatních pěti týmů. Vyrovnané zápasy (byť oba prohrané) jsme odehráli proti Joudrs a Joudrs B. V obou jsme měli šanci na vítězství, ale nedokázali jsme využít příležitosti v útoku a v obraně jsme nezvládli některé vypjaté situace. V posledním zápase jsme zvítězili nad HH ze Sezimova Ústí, čímž jsme si zajistili 5. místo v turnaji a 14. pozici z 15 hodnocených (resp. 17 přihlášených ) družstev v konečném pořadí ligy kadetů.

Viz zpráva o turnaji na softball.cz a konečná tabulka ligy kadetů 2023.

Následující sezóna 2024

Do roku 2024 vstupujeme s členskou základnou:

 • Žáci (U13): 16
 • Kadeti (U16): 18
 • Dospělí (16+): 10

V letošním roce jsme přihlášeni do dvou soutěží. Hrajeme nižší celostátní ligu žáků (U13) a kadetů (U16). Obě tyto soutěže se hrají turnajovým způsobem v divizích Východ a Západ pro U13 a Severozápad, Jih a Východ pro U16. Do jednotlivých turnajů, jichž je v každé kategorii pět za sezónu je možné (ale nepovinné) se přihlásit. Pořadí v jednotlivých turnajích je ohodnoceno body a přední týmy ze všech divizí se kvalifikují do finálového turnaje, resp. do turnaje o umístění.