Začátek sekce mládeže SC Canaries

V září 2020 vznikl v DDM JM kroužek softballu, který založil Robur (Tomáš Doubek) s Monikou Bediovou. Oba přišli z klubu Pegas Sedlčany, ve kterém neměli možnost uplatňovat svoje pojetí tréninků.

2020-2021: Úplné začátky

V prvním roce se přihlásilo šest dětí v poměrně širokém věkovém rozpětí od 8 do 14 let. Ve spolupráci s DDM se nám podařilo na trénování zajistit travnatou plochu u ZŠ Ke Kateřinkám. Vzhledem k propuknuvší vlně epidemie COVID 19 se uskutečnilo jen několik tréninků, za celou zimu v tělocvičně pouze jeden. Na jaře se situace zlepšila , začali jsme trénovat dvakrát týdně a ačkoliv jsme nehráli žádné zápasy, někteří hráči přivedli své kamarády a naše řady se rozšířily na zhruba 15 členů. V průběhu roku jsme se také dohodli se softballovým klubem SC Canaries, že se staneme jejich členy. Tato dohoda je důležitá pro všechny zúčastněné. My potřebujeme být členy nějakého klubu, abychom mohli hrát soutěže ČSA a připojením se k nějakému klubu již fungujícímu doufáme být ušetřeni velké části administrativy. Kanáři jsou jeden ze tří historicky nejstarších klubů,  bez přerušení fungují od roku 1963 a mají jen tým žen, takže naše členství slibuje prodloužení historie klubu.

Po prázdninách nám část hráčů odpadla, ale díky náboru na v jihoměstském Central Parku nám přišla silná skupina nováčků. Skončit musela i Monika, protože se přestěhovala, místo ní přišla Petra (Chocholatá), která se zapojila nejen jako trenérka, ale i jako hráčka v týmu žen. Při náboru se objevil i další dospělák – Vojta (Myslivec), který se začal nejen učit softball jako hráč, ale často začal přebírat i trenérské úkoly. Podařilo se nám uskutečnit i další druh náboru. Z Eagles jsme dostali kontakty na jejich bývalé hráče, které jsme obeslali nabídkou na členství v klubu, který je sice méně atraktivní, ale také méně náročný časově, fyzicky i finančně. Díky tomu se k nám přidala výrazná skupina bývalých baseballistů. A s nimi přišli i rodiče, kteří jsou z Eagles zvyklí, že členství dítěte v klubu klade jisté nároky i na ně a začali se aktivně zapojovat. Využíváme stále hřiště u ZŠ Ke Kateřinkám, na zimu máme velkou tělocvičnu v Modré škole.

Kromě pravidelných tréninků (na hřišti dva, v tělocvičně jeden týdně) jsme uspořádali bruslení na zimním stadionu Konstruktiva a vánoční večírek s promítáním filmu První liga 3.

 

2022: Ostrý start

Do soutěže pro rok 2022 jsme přihlásili družstvo žáků (tj. U13) do celostátní Ligy žáků, divize západ. V tělocvičně i na hřišti se hodně soustředíme na techniku hry, abychom všichni věděli, jak se ta která herní činnost má dělat správně. Na hřišti zkoušíme i některé herní varianty, ale limituje nás, že někteří hráči vlastně pořádně nevědí, jak ta hra vypadá. Proto se jdeme několikrát podívat do Krče na zápas, ale účast není taková, aby to pomohlo. Chybí nám, že nemáme hřiště, na kterém by trénovaly a hlavně hrály další, zkušenější týmy.

První turnaj hrajeme v Sedlčanech, z pěti zápasů jeden vyhráváme a to přímo proti domácímu Pegasu. Podobně se nám daří i v dalších ligových turnajích, kde nejméně jeden zápas z rozpisu buď vyhráváme, nebo se aspoň držíme na vyrovnaném stavu a prohráváme tie-break. Statistiky dostupné na softball.cz.  

Účastníme se pěti turnajů, jeden spolupořádáme. V tabulce končíme poslední, ale výsledky nepovažujeme za nejdůležitější kritérium. Mnohem podstatnější je, že sbíráme zkušenosti a společně se sžíváme. Někteří z našich hráčů nemůžou hrát v kategorii U13, situaci řešíme tím, že se účastníme dvou turnajů U16 mimo soutěž. Do Plzně jsme si vypůjčili tři hráče z Joudrs, v Sezimově Ústí hrajeme v kompletní kanárské sestavě. Na podzim jedeme s U16 do Příbrami na přátelský dvojzápas s Amasomou, kterou dvakrát porážíme. Ani  tady ovšem nejsou výsledky důležité. Podstatnější je, že se nám daří hrát některé akce, které doma trénujeme. 

Na jaře jsme uspořádali soustředění formou víkendového pobytu v Krkonoších. Na lyže jsme se neodvážili, takže jsme odjeli na chalupu do Strážného na předělu zimy a jara a kondici se pokusili prověřit celodenním výšlapem na hřebeny. Týdenní letní soustředění jsme zorganizovali v Sedlčanech, spali a vařili jsme v tělocvičně, trénovali v dešti tamtéž a když náhodou pršet přestalo, dokonce i na hřišti. Cílem soustředění  (a ostatně i výjezdů na turnaje) ale nebyly jen sportovní výkony, ale také socializace v rámci týmu. A naplňuje nás velkou hrdostí a uspokojením, že – i když se všude pohybujeme s hordou mládeže ve velkém věkovém rozpětí – nikdy jsme nezaznamenali nejmenší problémy vyplývající z příslušnosti k různým věkovým, národnostním nebo sociálním skupinám. 

Už na jaře jsme kvůli množství hráčů museli rozdělit tréninky na žákovské a kadetské, U13 a začátečníci jsou od půl páté do šesti, po nich nastupují kadeti a dospělí. K Vojtovi se přidali Ngoc (Bao Nguyen), Katka a Pavel (Piskovi) a Petr (Pinc) a na podzim se ještě Jitka (Vítová). Všichni se podle potřeby a možností zapojují i do trénování. 

Na jaře jsme svolali „valnou hromadu”, kterou jsme posléze přejmenovali na „ideovou konferenci”, v létě se sešel přípravný výbor, na podzim proběhla reálná valná hromada SC Canaries, kde byli do předsednictva klubu zvoleni Petra a Robur, do kontrolní komise Ngoc. Následně byla svoláno setkání Sekce M+M (mládež a muži), kde byla dohodnuta pravidla pro fungování klubu a zvolena Pracovní skupina.

Současnost

Ačkoliv nepořádáme žádný organizovaný nábor, naše členská základna roste. Do roku 2023 budeme vstupovat:

  • Žáci (U13): 20
  • Kadeti (U16): 16
  • Dospělí: 8